Objavuj s nami
Zvláštne krásne čaro – Zámok Vígľaš
Zvláštne krásne čaro – Zámok Vígľaš

Kedysi rozpadnutá zrúcanina niečoho, čo bolo v 14. storočí najprv kláštorným objektom a neskôr poľovníckym zámkom. Asi k nijakému inému miestu na Podpoľaní sa nehodí slovné spojenie „z každej steny na vás dýcha história“ viac. A jedným dychom dodávame, že hovoríme o krásnom hoteli v priestoroch starobylého zámku, ktorý v čase oslobodzovania počas druhej svetovej vojny vyhorel.

Zámok Vígľaš, ktorý síce môžete pri ceste do obce neďaleko Zvolena ľahko obísť, je zaujímavý po všetkých stránkach. Milovníci histórie sa nebudú vedieť nabažiť všetkého kráľovského. Chcete stráviť noc ako princezná v komnate? Chcete sa nechať rozmaznávať luxusom? Nuž, nikdy to nebolo jednoduchšie! Inak, vedeli ste, že sa tu môžete aj „wellnesovať“?


Najprv pár informácií pre tých, ktorí chcú absolvovať tour de pamiatky Podpoľania. Pozoruhodnosti ako Zámok Vígľaš nemôžete minúť! Toto niekdajšie sídlo uhorských panovníkov si pre vás pripravilo krásne prostredie, ktoré nezabúda na históriu, ba naopak, priťahuje všetky pohľady jej nadšencov! Aj keď sa nerozhodnete stráviť noc v tomto stredovekom poklade, odborný výklad či prechádzka po hradbách na vás nezabudne. Ten pohľad dolu z tohto monumentu, ktorý sa hrdí titulom Stavba roka 2014, vám vyrazí dych. Určite ste zvyknutí, že z hradu je vždy úžasný výhľad, no tu sa môžete tešiť nielen na pohľad dolu, ale aj na pohľad okolo seba. Ak ste tu boli niekedy v minulosti, prerod z ruiny na hrad za štyri roky vás dostane.


Buďte rytieri a princezné

Zámok Vígľaš nie je miestom, kde by ste potrebovali byť osamote. Naopak, víta všetkých, bez rozdielu. Môžete tu spečatiť svoju lásku v gotickej kaplnke alebo, ak sa chcete cítiť hrdinskejšie, tak si povedzte svoje „áno“ v rytierskej sále. Mimochodom, viete o tom, že v novomanželskom apartmáne je tajná chodba? Ale radšej sa príďte presvedčiť sami, že bedekre neklamú!


Hovorí vám niečo meno Žigmund Luxemburský? Táto postava z minulosti, ktorá mala titulov toľko, že sa v tom hádam aj sám Žigmund stratil, dodal zámku šmrnc sochami a soškami drakov. Tieto bájne stvorenia si na vás počkajú pri vstupnej bráne, v rytierskej sále a vôbec všade naokolo. Nie, Žigmund Luxemburský nemal nejakú poruchu, kvôli ktorej chcel mať draky na každom metri štvorcovom, ale toto stvorenie reprezentovalo Uhorský dračí rád. Znie to veľmi dôstojne, a veruže to tak aj bolo. Do tohto rádu patrila len smotánka. Členmi boli viac ako dvadsiati vtedajší európski vladári. Držal ich pokope spoločný názor na hrozbu Turkov a ochranu kresťanstva. Taký stredoveký europarlament.


Zámok Vígľaš má prívlastok „Grand“, a to zaslúžene. Dovolí vám vidieť Podpoľanie, keďže ku každej podpolianskej pozoruhodnosti či prírodnej atrakcii je to naskok, navyše máte o luxusné ubytovanie s kvalitnými službami postarané.

V našej sekcii Kadečo z Podpoľania si prečítajte Krátky životopis Žigmunda Luxemburského