Anything from ...
clanok
Vzťah domova a sveta

Nová expozícia 2020 v Galérii Jána Kulicha

Pozývame Vás do Galérie Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine

Čítať viac
clanok
Tak sme sa zasa niekam vykotulali.

Dostali sme krátke video z trojdňového tripu cez Poľanu a jej tajomné zákutia.
Na ceste z Detvy do Podbrezovej si partia užila aj lezenia na Kaľamárke.

Tak šup slúchatka na uši a stuk HD:)

Čítať viac
clanok
Podpoľanie - miesto v ktorom cítite časy minulé.

Laznícke osídlenie na svahoch majestátnej Poľany, roztrúsené usadlosti uprostred polí a lúk.

Čítať viac
clanok
Niekoľko dôvodov, prečo navštíviť Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve

Už ste o nich počuli, niekoľko viet dokonca na internete či tlači prečítali, no stále ste na vážkach, či navštíviť festival, ktorého história siaha päťdesiat rokov dozadu? Vymysleli sme si pár zaručených tipov, prečo sem prísť, ľudovou hudbou nasýtiť svoju dušu a bryndzovými haluškami žalúdky.

Čítať viac
clanok
Miliónová vígľašská železnica

Pri vstupe do podpolianskej obce Vígľaš smerom od Detvy vás neprivíta len obecná tabuľa a na kopci krásny zámok, ale aj štýlovo namaľovaná majestátna železnička, ktorá pomáhala našim predkom pri ťažkej práci v lese.

Čítať viac
clanok
Za hrdinami minulosti II. – Mohyla a vojnové hroby

Detva a vojna majú k sebe nanešťastie blízko. Mesto na hrôzy počas SNP či svetových vojen nezabúda, čo pripomína pamätnými tabuľami či pomníkmi. Sú to do očí bijúce symboly zverstiev minulosti, ako aj nenápadné, no cenné monumenty. Tie vám teraz predstavíme.

Čítať viac
clanok
Za hrdinami minulosti – pamätník a tabule

Niekedy nenápadné miesto odpočinku neznámeho vojaka, inokedy vyzdobený hrob so všetkými poctami. Sú veľké, malé, jednoduché či vzdialené, no každý z nich si zaslúži, aby si ho človek všimol a chvíľu nad nim postál, uvedomujúc si minulosť, ktorá sa tu drží už len vďaka posledným pamätníkom onej strašnej doby. Pamätníky, vojnové hroby či pamätné tabule. Spoznajte tie v Podpoľaní.

Čítať viac
clanok
Zvláštne krásne čaro – Zámok Vígľaš

Kedysi rozpadnutá zrúcanina niečoho, čo bolo v 14. storočí najprv kláštorným objektom a neskôr poľovníckym zámkom. Asi k nijakému inému miestu na Podpoľaní sa nehodí slovné spojenie „z každej steny na vás dýcha história“ viac. A jedným dychom dodávame, že hovoríme o krásnom hoteli v priestoroch starobylého zámku, ktorý v čase oslobodzovania počas druhej svetovej vojny vyhorel.

Čítať viac
clanok
Krátky životopis Žigmunda Luxemburského

Asi máloktorý panovník má v sebe toľko rozporov ako Žigmund Luxemburský, brandenburský markgróf, uhorský, český, rímsky a lombardský kráľ a rímsky cisár. Z udalostí jeho života by sa mohlo natočiť niekoľko filmov a ani jeden z nich by nebol v ničom rovnaký.

Čítať viac
clanok
Nenechajte bicykel smutný doma

Ak je vašimi druhými nohami bicykel, nemusíte ho smutne nechávať doma, keď vaša polovička zavelí, že sa ide na Podpoľanie. Práve naopak, kde inde by ste ho využili, ak nie tu?

Čítať viac
clanok
Prečo vyskúšať Podpoľanie

Dovolenka doma, na Slovensku, je čoraz väčším lákadlom pre ľudí, ktorí nechcú stále sedieť doma a zároveň nechcú ísť ďaleko. Je to ideálny kompromis: na jednej strane ste doma, čo je super pre rodiny s deťmi, starších ľudí, ale aj tých, čo sa chcú rýchlo domov vrátiť, na strane druhej idete niekam do známeho neznáma a pred vami sa vynára milión možností trávenia voľného času. A tie zážitky! A tá príroda! Tie krásne miesta, ktoré sú hneď „za rohom“! Kam však ísť? My radíme Podpoľanie. Poďte zistiť prečo!

Čítať viac