Anything from ...
Niekoľko dôvodov, prečo navštíviť Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve
Niekoľko dôvodov, prečo navštíviť Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve

Už ste o nich počuli, niekoľko viet dokonca na internete či tlači prečítali, no stále ste na vážkach, či navštíviť festival, ktorého história siaha päťdesiat rokov dozadu? Vymysleli sme si pár zaručených tipov, prečo sem prísť, ľudovou hudbou nasýtiť svoju dušu a bryndzovými haluškami žalúdky.

Ľudovo, to je ono!

Ak máte radi folklór, neváhajte, už ste mali mať lístky kúpené! Ale nie, každý, kto čo i len trošku poskočí pri prvom rytme ľudovečky na tomto festivale spozná staré folklórne noty doplnené o krásny tanec, často obohatený novými prvkami. Pretože práve tu sa spája tradičné s moderným pohľadom a toto spojenie inšpiruje všetkých, aby si trošku pokyvkali nohou či zatancovali aspoň pohľadom na rozkrútené sukne krojov či klobúčiky junákov.

Ak ste naopak k folklóru mali neutrálny alebo nebodaj negatívny vzťah, skúste si ho vylepšiť práve tu. Kde inde sa stretne kvalita nášho folklóru s príjemným prostredím mestského amfiteátra, ktorý svojou atmosférou pripomína dedinku našich starých materí? Navyše sa tu môžete naučiť, ako sa vyrába syr, kúpiť si originálne ľudové drobnôstky do domu či na seba a to podstatné: výborne sa najesť! Povedzme si na rovinu: aj zarytý antifolklorista môže milovať bryndzové halušky či podpecníky! A zažiť explóziu radosti v bruchu, to stojí tých pár kilometrov do Detvy...

Sprievodný program

Ono to totiž nie je len o tom, čo sa deje na hlavnom pódiu. Tento festival je super v tom, že sa všade a vždy niečo deje. Nebudete len bezcieľne postávať pri pódiu medzi jednotlivými vystúpeniami, ale prejdete sa areálom a budete oči valiť, uši vyvaľovať alebo minimálne so záujmom pozerať na Fujarový či Krajanský dvor, alebo sa zastavte U Detvanov a ochutnajte tradičné jedlá! No a popri tom si vypočujte niečo zo života a tradícií Slovákov žijúcich v zahraničí. A ak budete veľmi dobrí, môžete zažiť podpolianske rozkazovanie pred muzikou! „A teraz tú našu!“ poviete si. Tak čo, už ste si vybrali, čo si dáte zahrať? Inak toto stále nie je všetko. Čakajú na vás aj výstavy: drevené plastiky, kroje, výšivky na opleckách či drevené vyrezávané kríže, a to sme vám nevymenovali všetko

Energia a stretnutia

Povedzte si úprimne: ako dlho ste nevideli svojho spolužiaka z výšky alebo kamaráta z detských čias? Alebo svojho bratranca, ocovu tetu či tetinho otca? Pravdepodobnosť stretnutia na slávnostiach pod Poľanou je vysoko pravdepodobná. Tento folklórny festival totiž milujú mladí, starí, jarí, draví a aj tí praví nefestivaloví. Veľa ľudí pokope, nie však v tlačenici, to sú náhodné aj dohodnuté stretnutia, ktoré vás dobijú energiou na niekoľko ďalších týždňov.

Pozvite do Detvy svojich priateľov alebo si len tak vyrazte a nechajte sa prekvapiť, koho všetkého tam stretnete – určite budete odchádzať s príjemnými pocitmi a čas strávený v obklopení priateľov, známych, ale aj neznámych, z ktorých sa stanú známi, určite nebude stratený.

A na záver zopár ďalších dôvodov pre nerozhodnutých:

  • Chceš stráviť víkend doma? Tam to poznáš, tu spoznáš oveľa viac zábavy!

  • Toľko folklóru pod Poľanou celý rok nie je! Chceš to premeškať? Navyše selfie v ľudovom klobúku na feste je stokrát lepšia ako fotiť sa v kúpeľni pred zrkadlom. Ver nám.

  • Investuj do kultúry, odvďačí sa ti za to! Príjemné prostredie a ľudia, ktorí poctivo trénovali a cvičili, aby ti zabezpečili obrodu duše a nahnali do hlavy toľko skvelej energie, ktorá vydrží minimálne týždeň.

  • Dobrý program a pekné počasie zaručene vyženú na slávnosti aj tých, čo si niekoho hľadajú. Buď na mieste a kto vie? Možno sa tvoja budúca láska práve chystá na vystúpenie...

  • V pondelok sa v robote budú všetci pýtať, ako si víkendoval. A ty nemusíš povedať to svoje obligátne: „Doma, pri telke, papučovaá kulktúra,“ ale môžeš im porozprávať super historku, ako si v živote netancoval folklór, no pri pár pokusoch ťa obkolesilo celé publikum a nadšene tvojim kreáciám tlieskalo...


Foto: fotky.sme.sk